Yaşam

Atatürk Kültür Merkezi’nde Bu Hafta (15 – 21 Mayıs)

ANADOLU ATEŞİ // 15 MAYIS // AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.30

Kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan, içinde hemen her bölgeden derlenen 3000 halk oyunu figürü ve halk müziğinin yer aldığı eşsiz bir proje olan Anadolu Ateşi, AKM’de yanmaya devam ediyor. Her gösterimde büyük ilgiyle karşılanan özel performans, 8 Mayıs Pazartesi günü AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak. 85 ülkede 3500 gösteri ile 20 milyonu aşkın sanatsever tarafından izlenen Anadolu Ateşi, halk danslarını bale, çağdaş dans ve diğer dans disiplinleriyle sentezleyerek AKM konuklarına çağdaş standartlarda bir kültür şöleni sunmaya devam edecek.

MSK ZAMANI “ENSTRÜMAN MÜZİĞİ ÖZEL KONSERİ” // 16 MAYIS // AKM ÇOK AMAÇLI SALONU // 18.00

Sufi İrfan ve Meydan Meşkler Topluluğu, 16 Mayıs Salı günü Meşk Time “Saz Müziği Özel Konseri” ile Atatürk Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak. Ulu Gümüş’ün sanat yönetmenliğinde Selim Özyol’un konuk sanatçı olarak yer aldığı konser AKM Çoklu Hedef Salonu’nda gerçekleşecek.

LA BOHÈME // 17 MAYIS // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen ve büyük ilgi gören “La Bohème” Operası, 17 Mayıs Çarşamba günü AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda yeniden sanatseverlerle buluşacak. Besteci Giacomo Puccini’nin (1858 – 1924) başyapıtlarından biri olarak kabul edilen “La Bohème” operası, Puccini’nin mükemmel müziği ve gerçek bir hikayeye dayanan olay örgüsüyle, bu dramatik ve romantik opera, dünyanın en çok sahnelenen ve sevilen operalarından biri olarak kabul ediliyor. dünya.

İstanbul Devlet Opera ve Bale Korosu’nun yönetmenliğini Paolo Villa, çocuk korosunun yönetmenliğini ise Sercan Gazeroğlu üstleniyor. Eserin koreografisini Şebnem Şenel üstleniyor. İşte; “ Mimì” rolde; Ceren Aydın, Gülbin Günay, Ayten Telek, Hande S. Ürben; “ Rodolfo” rolde; Caner Akın, Berk Dalkılıç, Fazilet Erdoğan, Bülent Kulekçi; “ Marcello” rolde; Caner Akgün, Alper Göçeri, Murat Güney; “ “Musetta” Dilruba Bilgi, Özgecan Gençer, Anna Sirel Etyemez, Evren Işık Yasemin; “ Colline” rolde; Göktuğ Alpasar, Kenan Dağaşan, Zafer Erdaş, Mithat Karakelle; “ rolde; Şahin Dedeman, Alp Köksal ve Burak Kul sırayla rol alacak.

DERVİŞ // 17 MAYIS // AKM TİYATRO SALONU // 21.00

Dilimizi medeniyet diline, niyetimizi hikmet inancına dönüştüren Anadolu’nun “Dervişi” Yunus Emre için AKM Tiyatro Salonu’nda muhteşem bir dans gösterisi sahnelenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü iş birliğiyle hazırlanan “Derviş”, Yunus Emre’nin aşk, aşk ve hakikat arayışını üç ciltte anlatıyor. farklı zaman dilimleri. Gösterinin arka planında Moğol akınları ve yağmalarıyla ortaya çıkan kıtlık ve kuraklıkla “Anadolu Türklüğü”nün mücadelesi aktarılır.

DON KİŞOT // 18, 20 MAYIS // TÜRK TELEKOM SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Miguel de Cervantes’in tam adını taşıyan romanından seçilen bölümlerden esinlenerek bale sahnesine getirilen Don Kişot.  baleyi 18 ve 20 Mayıs’ta AKM Türk Telekom Opera Salonu’nun muhteşem atmosferinde sanatseverlerle buluşturacak. Ludwig Minkus Marius Petipa’nın bestelediği   İlk kez 1869 yılında Moskova’da Bolşoy İmparatorluk Tiyatrosu’nda sahnelenen oyun, müziğindeki zengin melodisi, müziklerin ahenkli birleşimi ile klasik bale dünyasının en ışıltılı ve görkemli eserlerinden biri olarak beğeni topluyor. İspanyol kültürünün renkli ve heyecan verici etkisi. Üst düzey bale tekniğiyle dünyaca ünlü toplulukların repertuarlarında değişmez bir yeri olan ve bale severlerin ilgisini çeken Don Kişot’u Ayşem Sunal Savaşkurt sahneye koyuyor.

Orkestra şefliğini Roberto Ganola’nın üstlendiği çalışmada, dekor tasarımını İsmail Dede, kostüm tasarımını Gizem Betil, ışık tasarımını ise Başkan Arık üstlendi; Berfu Elmas Kitri’ye, Çağatay Özmen Basillio’ya, Alkış Peker Don Kişot’a, Eser İndere Sancho Panza’ya, MKOnur Tunay Gamache’ye, Kerem Kuraner Lorenzo’ya, M.Nuri Arkan Espada’ya, Melike Mecedes Manav’a Merve Topaldemir rollerini oynayacak. ve Zeynep Güçlüoğlu, Düşler Kraliçesi Berin Kocabaşoğlu, Amor’u Ayça Anıl, Çeribaşı’nı Can Bezirganoğlu ve Çingene Kadın’ı Zuhal Karaca oynayacak.

MÜZİKLERİMİZDEN TÜRK MÜZİĞİ AKŞAMLARI // 18 MAYIS // AKM ÇOKLU EMELLİ SALONU // 20.00

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, müzikseverleri tarihte yolculuğa çıkaracak Türk Müziği Akşamlarında Bizim Müziğimiz konseriyle 18 Mayıs Perşembe günü AKM Çok Amaçlı Salon’da sahne alıyor. Kudsi Sezgin’in solist olarak yer alacağı konserde, Osmanlı dönemi saz ve kelam eserleri ile yüzyıllar içinde oluşan Türk müziğinden oluşan nadide seçkiler sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Geçmişten günümüze eserlerin sadece gönül ahengi ile seslendirileceği gecede Ömer Aşçıoğlu kemanda, Mustafa Tabak kanunda, Özata Ayan tanburda ve İsmail Hakkı Fencioğlu udda seslendirecek. şekil, yol veya fasıl gibi herhangi bir klasik tasnife dayanmaktadır.

ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KONSERİ // 19 MAYIS // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 19 Mayıs Cuma günü Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında AKM Türk Telekom Opera Binası’nda bayrama özel bir konser verecek. reislik  Theodore Kuchar’ın üstlendiği özel konserde  Çetin Özen  (Perküsyon)  ve İlay Çakmak (Keman) solist olarak sahne alacak.  A.Dvorak’tan konserde   Karnaval Uvertürü Op. 92,  E. Séjourné’den  Marimba ve Yaylılar için Konçerto, P.de Sarasate  Zigeunerweisen Op.20  J.Massenet’ten  “Meditasyon”  Ve  F. Liszt’ten  Les Preludes eserleri seslendirilecektir.

GÜLDESTAN // 20 MAYIS // AKM TİYATRO SALONU // 20.00

Libretto ve koreografisini Beyhan Murphy’nin, müzik yönetmenliğini Mercan Dede’nin üstlendiği Güldestan; Bir göç yolundan şehirdeki bir kafeye, çağdaş yazar Orhan Pamuk’un eserlerinden 17. yüzyılda Evliya Çelebi’ye, modern insanın içsel yolculuklarından gökyüzüne, Osmanlı döneminden günümüz İstanbul’una bir yolculuğu getiriyor. son olarak Gül’e, AKM Tiyatro Salonu sahnesine. Sahnede küçük bir canlı orkestra eşliğinde esere, usta fotoğrafçı Orta Güler’in İstanbul fotoğrafları eşlik ediyor. Seyirci karşısına ilk çıktığı 2004 yılından bu yana; Hollanda, Çin, Almanya, Makedonya, Kıbrıs, Bosna, Cezayir, Arnavutluk ve Fransa’da seyirciyle buluşan Güldestan, Aspendos Opera ve Bale Festivali, Bodrum Bale Festivali ve Bursa Festivali gibi Türkiye’nin önde gelen festivallerine katıldı. Çağdaş dans retoriği ile mistik bir auranın birleştiği eser; Devlet Opera ve Balesi tarafından Mersin, Antalya, Samsun, İzmir, Ankara ve İstanbul olmak üzere altı ilde sahnelenmiştir.

ŞEDDİARABAN // 21 MAYIS // AKM TİYATRO SALONU // 11.30

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, Klasik Türk Müziği’nin birleştirici makamı Şeddiaraban’ı konu alan repertuarıyla 21 Mayıs Cumartesi günü AKM Tiyatro Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak. Mehmet Güntekin yönetimindeki konserde solist olarak Aynur Ezgi Yüksel ve M. Taha Aras sahne alacak. Konserde Türk müziğinin neoklasik dönemine ve Bayatî müziğine dair seçkin eserler seslendirilecek.

DEFTER-İ UŞŞÂK // 23 MAYIS // AKM TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu, Sanat Yönetmeni Şükrü Türkmen önderliğinde Defter-i Uşşâk konserini 23 Mayıs’ta AKM Tiyatro Salonu’nda seslendirecek. Murat Irkillata’nın solist olarak sahne alacağı konserde Türk müziğinin en naif makamlarından biri olan Uşşak; Dede Salih Efendi, Abdülkadir Meragi, Rıfat Efendi Kara İsmailağa ve Şevki Beyefendi gibi Türk müziğinin en güçlü bestecilerinden oluşan klasik bir ekip ve Türk müziğinin seçkin örneklerinden oluşan solo eserler seslendirilecektir.

MESK ŞEVKEFZÂ GENÇLERLE // 25 MAYIS // AKM MÜZİK PLATFORMU // 19.30

“Gençlerle Meşk” programıyla Türk müzik kültürünün seçkin örneklerini her yaştan müzikseverle buluşturan Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, 25 Mayıs Perşembe günü Gençlerle Meşk Şevkefzâ konserini seslendirecek.   Amatör düzeyde müzikle uğraşan herkesin sazıyla veya sazıyla katılabileceği programın odaklandığı makam, Mayıs ayında Türk müziğinin en ilginç ses iklimlerinden biri olan Şevkefzâ olacak. Koronun yarım asırlık icra deneyimini müzikseverlerle buluşturan program, Cumhurbaşkanlığı Korosu şan ve saz sanatçılarının katılımıyla M. Hulusi Yücebıyık yönetiminde gerçekleştirilecek. AKM Müzik Platformu’nda gerçekleşecek konserde solist Hande Çetinkaya ve M. Taha Aras’a saz sanatçıları Mithat Arısoy ve Serap Çağlayan eşlik edecek.

MAYIS AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİNDE

RİTİM ATÖLYESİ // 16-17-19-20-21 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 15.00, 11.00

Ritim Atölyesi çocuklara hem eğlenceli hem de eğitici bir deneyim sunuyor. Eğitmen Eda Kocatürk yönetiminde düzenlenen atölyede çocuklar, kendilerine dağıtılan vurmalı çalgılarla önce ritim kalıplarını öğreniyor, ardından toplu olarak oluşturdukları ritim setleriyle çalınan müziğe eşlik ediyor. Atölye, çocukların içlerindeki müzisyeni ortaya çıkarmaları için keyifli bir fırsat yaratıyor.

ERKEN MÜZİK ATÖLYESİ // 16-17-19-20-21 MAYIS // 14.00, 12.00
 
Çocukları müzikle erken yaşta tanıştıran atölye, davuldan metalofona, ritim çubuklarından üçgen zillere kadar pek çok enstrümanı küçük sanatçıların hayatına sokuyor. Bu sayede çocuklar sadece ritim duygusunu geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda bir orkestranın parçası olma, el-göz-beyin uyumunu geliştirme, konsantrasyonu artırma gibi kazanımlar da elde ederler. Eğitmen Eda Kocatürk yönetimindeki atölyede müzikle tanışan çocuklar, oyunlar ve müziklerle neşelerine neşe katıyor.

RESİMLE GÖRÜŞÜYORUM // 16-17-20-21 MAYIS// 15.00, 11.00
 
AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde Metin Ceyran’ın eğitmenliğinde düzenlenen ‘Resimle Buluş’ atölyesi, 4-6 yaş ortasındaki minikleri sanatın büyülü dünyasıyla buluşturuyor. Çocuklar her atölyede farklı bir tema ile fotoğraf çekiyor. Hayal güçlerini fotoğrafın gücüyle birleştiren çocuklar zihinsel, fiziksel ve ruhsal olarak da gelişirler.

ÇOCUKLAR İÇİN DRAMA ATÖLYESİ // 16-17-18-20-21 MAYIS // 15.00, 16.00, 14.00
Drama atölyesinde 7-10 yaş arası çocuklar hayal güçlerini sahneye yansıtıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezi’ndeki atölyede oyunculuğu, oyunculuğu ve doğaçlamayı öğrenen çocuklar, bir etkinlikten yola çıkıyor, farklı maceralara atılıyor! Atölye, çocukların yaratıcılıklarının gelişimine katkı sağlarken, sanat aracılığıyla sosyal beceriler, bağ kurma ve özgüven açısından güçlenmelerini sağlıyor.

RESİM KEYFİ // 16-17-20-21 MAYIS // 16.00, 12.00
Metin Ceyran’la Fotoğraf Keyfi geleceğin ressamlarını AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde yetiştiriyor. Farklı temalarda özgün fotoğraflar oluşturan 7-11 yaş arası çocuklar, duygu ve düşüncelerini kağıda aktarırken, güçlü iç dünyalarını da boya ile ifade ediyor.

ÇOCUKLAR İÇİN YARATICI DRAMA ATÖLYESİ // 16-17-20-21 MAYIS // 16.00, 18.00, 17.00, 15.00

AKM, 4-6 yaş arası çocuklara çok yönlü yaratıcılık kazandırmak amacıyla çocukların sosyal becerilerini geliştiren Yaratıcı Drama Atölyesi düzenliyor. Çocukların topluluk içinde hayal kurmayı, rol yapmayı ve özgüvenle konuşmayı deneyimledikleri atölyenin ardından minikler, iletişim ve dil becerilerini geliştirirken, konsantrasyon, işbirliği ve aktif görev alma içinde sanat yoluyla güçleniyor.

PİYANO ÖĞRENİYORUM // 16 – 18 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 16.00
 
Atatürk Kültür Merkezi çocukları piyano ile tanıştırıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde düzenlenen Piyano Öğreniyorum Atölyesi, 6-15 yaş arası çocuklara piyano ile ilgili temel teknik ve müzik eğitimi veriyor. Etüt ve repertuar çalışmalarının yürütüldüğü atölyede dersler bireysel olarak devam ediyor ve her ders birbirini takip eden uygulama ve bilgiler içeriyor.

GİTAR ÖĞRENİYORUM // 16-17-19 MAYIS // 16.00

Gitar Öğreniyorum atölyesi ile 6-15 yaş arası çocuklar, Atatürk Kültür Merkezi’nde gitarla yepyeni deneyimler kazanıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde 9, 10 ve 12 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek atölyelerde çocuklar etüt ve repertuar çalışmaları yapacak. Bireysel olarak devam edecek derslerde her ders birbirini takip eden uygulama ve bilgiler içermektedir.

KEMAN ÖĞRENİYORUM // 16- 17- 18- 19 MAYIS // 16.00
 
Çocukları temel enstrüman bilgisi ile buluşturan AKM, 6-15 yaş grubu çocuklara özel Keman Öğreniyorum atölyesi sunuyor. Çocukların sanatla buluşturarak yaratıcılıklarını geliştirmeyi amaçlayan atölyede çocuklar etüt ve repertuar seslendirecek. keman üzerinde. Bireysel olarak devam edecek derslerde her ders birbirini takip eden uygulama ve bilgiler içermektedir.

MİNİ BALE ATÖLYESİ // 20 MAYIS // 13.00

AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde Can Kandara eğitmenliğinde gerçekleştirilen Küçük Bale Atölyesi, 4-5 yaş arası geleceğin sanatçılarını küçük yaşlardan itibaren sanatın güzellikleriyle tanıştırıyor. Atölyede çocuklar sadece dans ve ritim becerilerini arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda bale figürlerinin sağladığı düzenleme ve ölçü ile el, kol ve bacak uyumunu geliştiriyor, animasyonlu masal ve hikâyeler ışığında hayal güçlerini zenginleştiriyor ve pürüzsüz bir deneyime sahip oluyorlar. istikrarlı ve güçlü vücut.

YARATICI ELLER LEGO EĞİTİMİ İLE İŞİNDE // 20 MAYIS // 13.00, 14.00, 15.00, 16.00
 
AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek Lego Education ile Yaratıcı Eller İş Başında atölye çalışmaları; Bütüncül bir yaklaşımla tasarlanan etkinliklerle çocuklar tüm vücudunu hareket ettirirken soyut düşünme, benzerlik, sıralama, ince motor becerileri, konuşma gücü, mantıksal düşünme, el-göz koordinasyonu gibi becerilerini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda hareket etmelerine de destek olur. heyecan ve keyifle hayal güçlerini kullanarak yeni keşifler yaparlar. sağlayacak.

ÇOCUKLAR İÇİN YARATICI DANS ATÖLYESİ // 20 MAYIS // 14.00

AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde Yaratıcı Dans Atölyesi, 4-6 yaş arası minik sanatseverlere yaratıcılıklarını dansla ifade etme fırsatı sunuyor. Sevdikleri müzikler eşliğinde kolay dans hareket kombinasyonları ile tanışan çocuklar, dans ederken doğaçlama yapmayı ve hayal güçlerini kullanmayı da öğreniyor. Can Kandara’nın eğitmenliğinde minik dansçılara akranları ile doyasıya dans ettikleri keyifli bir deneyim sunan atölye, çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimine katkıda bulunuyor.

PİYANO İLE GÖRÜŞÜYORUM // 20-21 MAYIS // 14.00, 12.00
 
Atatürk Kültür Merkezi çocukları piyano ile tanıştırıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan “Piyanoyla Tanışın” atölyesi, 4 -11 yaş arası çocuklara yeni deneyimler sunuyor. Koordinatörlüğünü #hermamabirnota projesi kapsamında coşkulu bir öğretmen olan Eda Kocatürk’ün üstleneceği atölyede çocuklar piyano öğrendikten sonra kısa bir resital dinletecekler. Daha sonra piyano enstrümanını denemek için fırsatlar olacak.  

BABA-ÇOCUK MÜZİĞİYLE TANIŞIYORUM // 20-21 MAYIS // 16.00

AKM, 2-4 yaş arasındaki miniklerin gelişimine de katkı sağlayan Ebeveyn-Çocuk Müzikle Tanışıyorum Atölyesi düzenliyor. Miniklerin ebeveynleri ile katılacağı atölyede, renkli ve çeşitli oyunlar oynanıyor. vurmalı çalgılar kullanılarak görseller ve katılımcılar müziğe eşlik eder. Bu atölyede çocukların tempo algıları gelişiyor, birlikte hareket etmeyi öğreniyorlar, enstrüman çalarken gördüklerini ve duyduklarını taklit ederek psikomotor becerilerini geliştiriyorlar. Müzik eğitimine ilk adımlarını aileleri ile birlikte atarlar.

EBEVEYN-ÇOCUK DANS ATÖLYESİ // 20 MAYIS // 17.00

AKM 20 Mayıs’ta düzenlendi.   Ebeveyn-çocuk dans atölyesi, ailelere keyifli bir deneyim yaşatacak. 3-4 yaş arası çocukların ebeveynleri ile katılacağı atölyede aileler hem eğlenecek hem de dansı öğrenecekler. Çocukların ebeveynleri ile birlikte dans ve ritim duygusunu deneyimleyecekleri atölye, katılımcıların müzik kulaklarının gelişimine katkı sağlayacak ve bedenlerinin düzgün, istikrarlı ve güçlü gelişiminin temellerini atacaktır.

SİHİRLİ MELODİLER ATÖLYESİ // 20 MAYIS // 14.00

Çocuk Sanat Merkezi’ndeki etkinlikleriyle büyük ilgi gören Atatürk Kültür Merkezi, 20 Mayıs’ta İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası solo obua sanatçısı Damla Tunçer ile sinema ve yaratıcı drama eğitmeni Neslihan Öztürk’ün müzikleri ve sinema karakterleri üzerine yaratıcı bir atölyeye ev sahipliği yapıyor. 7-11 yaş arası çocuklara özel olarak düzenlenen Sihirli Melodiler Atölyesi’nde minikler, eğitmenleri eşliğinde istedikleri karakteri seçerek kendi yaratıcı fikirleriyle bir kurgu üzerinde karakter özelliklerini canlandıracaklar. Sinemanın müziklerini ve ana temayı söyleyen obua çalgısını tanıyacak. Müziği sinemadaki karakterlerle ilişkilendirebilecekleri, etkinliğin dinamik ritminde eğlenerek öğrenerek yaratıcı yönlerini keşfedebilecekleri eşsiz bir deneyim yaşayacaklar.

ÇOCUKLAR İÇİN DANS ATÖLYESİ // 20 MAYIS // 15.00

Yaratıcılığı ifade etmenin en keyifli yollarından biri olan dans, çocuklarla buluşuyor. AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde 7-12 yaş arası çocuklar, her zaman çeşitli kombinasyonlar oluşturarak, bilinen müzikler eşliğinde özgün dans hareketleri yaratıyor. Çocuklar, müziğin ve dansın büyüsüne kapılırken vücut uyumu ve ritim duygusu da gelişir.

 

SERAMİK BOYA ATÖLYESİ // 21 MAYIS // 15.00

4-6 yaş arasındaki minikler AKM’de seramikle buluşuyor. Çanakkale Seramik’in “Dünyaya Sahip Çık” vizyonuyla minikleri sürdürülebilirlik konusunda bilinçlendirecek Seramik Resim Atölyesi, miniklere atık seramiği geri dönüştürerek hayata döndürmeyi öğretecek. Atık seramiklerden hayal güçlerini kullanarak kendi seramiklerini tasarlayacak olan minikler, sürdürülebilirliği yaşayarak öğrenme fırsatı yakalayacak.

ÇOCUKLAR İÇİN SERAMİK BOYA ATÖLYESİ // 21 MAYIS // 15.00, 14.00

7-11 yaş arası çocuklar için düzenlenen Seramik Resim atölyesinde çocuklar,
Sürdürülebilir bir geleceğin inşası için tasarım sürecinden başlayarak tüm üretim süreçlerinde “Dünyaya Sahip Çık” vizyonuyla hareket eden Çanakkale Seramik, şimdi seramiğe yeniden değer verecek. Atık malzemelerin zenginliğini ve geri dönüşümünü keşfetmek için bir yolculuğa çıkacak olan çocuklar, sürdürülebilir sağlıklı bir dünyanın bilincinde olacak. Çocukları tek kullanımlık ideolojiden uzaklaştırmak amacıyla düzenlenen bilinçlendirme atölyelerinde çocuklara hayal güçlerini kullanarak seramik karolardan kendi seramiklerini tasarlama fırsatı sunuluyor.

MÜZİKLİ TÜRKİYE YOLCULUĞU // 21 MAYIS // 12.00, 13.00

6-10 yaş arası çocuklar, “Müzikle Türkiye Yolculuğu” etkinliği ile AKM’de Türkiye’nin bölgelerini heyecanlı maceralarla keşfedecekleri eğlence dolu bir aktivite ile buluşuyor. 4 adet 50’şer dakikalık atölye çalışmalarından oluşan atölyelerde çocukları bölgelerimizin fiziki özelliklerini, tarihini, mutfağını, geleneklerini ve türkülerini keşfetmelerini sağlayacak bir deneyim bekliyor. Keşifler sırasında yöreye ait yaş grubuna uygun ve çocukların sevebileceği türkülerin darbuka eşliğinde dinlenerek dinletildiği atölyede çocuklara hikayeli animasyon eserler de veriliyor. Çocuklar o yörenin serüvenlerini dinlerken yöreyle ilgili en az bir türkü öğrenmiş ve türküye darbukalar eşliğinde eşlik ederek milli musikimize dair repertuarlarını geliştirme fırsatı bulmuştur.

ÇOCUKLAR İÇİN UKULELE ATÖLYESİ // 21 MAYIS // 13.00
AKM Çocuk Sanat Merkezi’ndeki Ukulele Atölyesi, yeni bir enstrümanı müzikseverlerle buluşturuyor. Ukulelenin temel akorlarını ve parmak kombinasyonlarını öğrenen 7-11 yaş arası çocuklar, atölye için belirlenen şarkıyı hep birlikte çalıp söylüyor. Her atölyede yepyeni müziklerle tanışan çocuklar, doyasıya eğlenirken aynı zamanda geniş bir ukulele repertuvarına hakim oluyorlar.

DON KISHOT’UN MACERASI // 21 MAYIS //16.00

AKM’de çocuklar, Miguel de Cervantes’in en sevilen eseri Don Kişot ile tanışıyor. 21 Mayıs Pazar günü AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Don Kişot’un Serüveni atölyesinde çocuklara Don Kişot bale çalışması kısaca anlatılacak. Minikler, geri dönüştürülebilir malzemelerle hazırlayacakları Don Kişot, yel değirmeni ve at maketleriyle bale temasını pekiştirecek. Derste yapılan çalışmalar günün hatırası olarak öğrencilere sunulur.

ÖN KAMERA OYUNCULUĞU ATÖLYESİ // 21 MAYIS // 13.00

AKM, Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi ile 8 -13 yaş arası minik ziyaretçilerine yepyeni bir deneyim sunuyor. Yönetmen/Senarist/Oyuncu Nursen Köreken’in geliştirdiği yöntemle hazırlanan kamera önü oyunculuk atölyesinde çocuklar kamera önünde rol yapma deneyimini eğlenirken yaşayacaklar. Daha önce kamera ile tanışmamış ya da kamera karşısında özgüven kazanmak isteyen minik ziyaretçilerin eğitimleri yaratıcı drama ile eğitimleri ile başlayacak. Çocukların doğaçlama becerileri üzerinde çalışarak hayal güçlerini geliştirmelerini destekleyen atölyede, çeşitli monologlar üzerinde çalışılacak, sahnede doğallık, konsantrasyon ve rahatlama, karaktere bürünme, rolünü tanıma ve tanımlama konularında bilgi ve deneyim kazandırılacak.

KENDİ PERSONELİMİ TASARLIYORUM // 21 MAYIS // 17.00
AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek Kendi Grubumu Tasarlıyorum atölyesi ile çocuklar çeşitli boncuklardan kolye ya da bileklik yapımını deneyimleyecek. Nurgül Kocatürk, sokak hayvanlarını desteklemek için geliştirilen #hermamabirnota projesi kapsamında atölyenin eğitmenliğini seve seve üstleniyor.

EBEVEYN-ÇOCUK DRAMA ATÖLYESİ // 21 MAYIS // 17.00

Atatürk Kültür Merkezi, çocukların hem arkadaşları hem de ebeveynleri ile birlikte eğlenip öğrenebilecekleri Ebeveyn Çocuk Drama Atölyesi sunuyor. 21 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek atölyede çocukları, anne-babaları ile keyifli vakit geçirecekleri, birlikte oyunlar oynayacakları, eğlenirken birbirlerini anlayacakları ve oyun arkadaşı olacakları bir deneyim onları bekliyor. Anne babaların çocuklarıyla birlikte yaratıcı drama etkinlikleri yaparak çocukluklarına dönebilecekleri, çocukların doğaçlamalarla hayal güçlerini geliştirebilecekleri hareket, beden, mimik, bağlantı kurma becerileri ve sahne çalışmalarının yer aldığı atölye, çocuk sanatseverleri bekliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort