Haber

Ürdün Dışişleri Bakanı: Gazze’ye acil yardım için uluslararası toplum harekete geçmeli

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman el-Safedi, İsrail’in saldırılarıyla “cehenneme dönüştüğünü” söylediği Gazze Şeridi’ne acil insani yardımın ulaşması için uluslararası toplumun birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Safi, ülkesini ziyaret eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos ve Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

Görüşmelerde İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durdurulması ve insani yardımların ülkeye girmesine yönelik çabalar ele alındı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Safadi, İsrail baskınlarının ve sebep oldukları insani felaketin durdurulması gerektiğini vurguladı.

Safadi, “İsrail’in savaşıyla uluslararası hukuka aykırı olarak cehenneme dönüştürülen Gazze Şeridi’ne acil insani yardımın ulaşması için uluslararası toplumun acilen harekete geçmesi gerekiyor.” sözlerini kullandı.

İsrail’in Gazze baskınlarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den yapılan saldırılarda 311’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’de İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı 3 bin 342’si çocuk, 2 bin 262’si kadın olmak üzere 8 bin 5’e yükselirken, 20 bin 242 kişi de yaralandı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 116 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli de yaralandı.

İsrail bombardımanı sırasında Gazze’de 34, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit sınır, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

koprukoy-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu